Masz pytania?
  • Napisz do nas Jesteśmy na Facebooku!
  • Logowanie
    Przypomnij hasło
  • Rejestracja

Pielęgnacja włosów suchych i łamliwych

Ocena (0 / 5,00)
 
 
Mimo swojej wyjątkowej budowy, zapewniającej wysoką odporność na zniszczenia chemiczne i mechaniczne, nasze włosy nieustająco podawane są próbom swej wytrzymałości.  Włosy suche i łamliwe, ze względu na utratę wilgoci, łatwo ulegają uszkodzeniom.
 
Przyczyna suchości włosów może być dwojaka. Po pierwsze wynika z niskiej aktywność gruczołów łojowych, których zadaniem jest wydzielanie sebum na powierzchnię skóry głowy i włosów. Sebum pokrywając powierzchnię włosa, stanowi dodatkową ochronę, utrzymującą wilgoć w jego wnętrzu. Kolejnym powodem wysuszania włosów są uszkodzenia osłonki.
 
Wymywanie tłuszczowego spoiwa spomiędzy łusek powoduje ich odstawanie, a z czasem ich całkowite wytarcie. Niczym nieosłonięte wnętrze włosa szybko traci wilgoć, keratyna sztywnieje i staje się krucha, włos zaczyna pękać, rozdwajać się i łamać. 
 
Dobierając produkty do pielęgnacji włosów należy pamiętać, iż łodyga włosa, jest strukturą martwą i nie ma zdolności do samoregeneracji. Uszkodzenia włosa są w większości przypadków trwałe i ulegają kumulacji, dlatego też należy działać prewencyjnie, nie dopuszczając do pojawienia się dużych ubytków osłonki.  Stosowanie preparatów pielęgnacyjnych w większości przypadków wiąże się z jego dodatkową ochroną przed utrata wilgoci oraz regeneracją drobnych uszkodzeń. 
 
Czy odpowiednio myjesz włosy?
 
Oczyszczanie włosów suchych i łamliwych należy przeprowadzać przy użyciu łagodnych preparatów myjących, o obniżonej zawartość środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów). Dzięki temu przeciwdziałamy nadmiernemu odtłuszczaniu powierzchni włosa oraz nie dopuszczamy do wymywania lipidów wchodzących w skład naturalnego spoiwa, scalającego łuski osłonki. W trakcie mycia skupiaj się przede wszystkim na myciu skóry głowy. 
 
Kolejny krok to kondycjonowanie
 
Ze względu na niska aktywność gruczołów łojowych włosy suche wymagają częstego stosowania odżywek kondycjonujących. Preparaty te powinny opierać się na składnikach tłuszczowych, chroniących przed nadmierna utratą wilgoci oraz substancjach aktywnych, pozwalających na częściową odbudowę uszkodzeń. Dodatkowy komfort zapewniają związki kationowe (np. honeyquat) zapobiegające elektryzowaniu się włosów i ułatwiające rozczesywanie. 
 
Regeneracja suchych włosów
 
Mimo konieczności kompleksowej ochrony i regeneracji włosów suchych, należy wybierać formy lekkie, przeznaczone do częstego stosowania. Nadużywanie masek regeneracyjnych, opartych na dużej ilości składników tłuszczowych często prowadzi do tzw. „przekondycjonowania” włosów. W efekcie włosy są obciążone, matowe i sprawiają wrażenie brudnych. Wówczas na kilka dni należy odstawić wszystkie preparaty  pielęgnacyjne, poza szmponem. Po zmyciu depozytu, ponownie należy rozpocząć stosowanie odżywek i preparatów ochronnych.
 
Cenne składniki:
  • składniki tłuszczowe: oleje roślinne, olej arganowy, andiroba, jojoba, kokosowy, rycynowy, makadamia, z nasion brokułu.
  • składniki aktywne: witamina E, fitokeratyna, honeyquat, d-pantenol, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny.
  • hydrolaty: bławatkowy, z lipy, geraniowy, różany.
  • olejki eteryczne: ylang-ylang, lawendowy, szałwi muszkatołowej.

 

Pomóż podjąć decyzję innym - oceń i skomentuj